evinox
07 دی 1401 - 15:44

دستگیری ۳۱ حفار غیرمجاز در همدان/ کشف ۴ قطعه شی تاریخی ۲۰۰۰ ساله

همدان-فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان از دستگیری ۳۱ حفار غیرمجاز و کشف ۴ قطعه شی تاریخی ۲۰۰۰ ساله در سه ماهه پاییز در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ جواد خدامرادی بیان کرد: استان همدان با پیشینه تاریخی و فرهنگی کهن با قابلیت‌های استانی و تعدد آثار تاریخی و فرهنگی به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن کشور شناخته شده است و در زمره استان‌های مهم و شاخص در کشور قرار دارد.

وی ادامه داد: با توجه به وسعت سرزمینی ۲۰۰۰۰ کیلومتر مربعی و حدود ۱۹۰۰ اثر ثبتی و غیر ثبتی، دارا بودن بافت تاریخی به وسعت ۷۵۰ هکتار از اهمیت ویژه ای برخوردار است که از این مقدار ۳۰۰ هکتار مربوط به حوزه عرصه محور بوده و بخش اعظمی از آن در شهر همدان در طی مراحل ثبت جهانی قرار دارد.

خدامرادی افزود: آثار فرهنگی و تاریخی همدان شامل تپه‌های باستانی، بناها، امامزاده‌ها، خانه‌ها، کاروانسراها، پل‌ها، آثار طبیعی، بافت و بازار سنتی و … است که حفظ و حراست از آنها به عهده یگان حفاظت بوده و حفاظت از اماکن تاریخی و موزه‌های اداره کل نیز در زمره وظایف این یگان است.

رویکرد یگان حفاظت در پاسبانی از میراث گرانبهای نیاکان

وی مطرح کرد: حفاظت از آثار تاریخی به سمت اجتماعی شدن در حال حرکت است، لذا حفاظت از آنها فقط مختص یک نهاد یا اداره نبوده بلکه تک تک افراد جامعه در قبال حفاظت از آثار بجای مانده از گذشتگان سهیم بوده و می‌بایست آن‌را به عنوان گنجینه‌ای گرانبها به نسل‌های بعدی انتقال دهند.

خدامرادی تصریح کرد: همواره یگان حفاظت از مردم فرهنگ دوست درخواست دارد به جهت مشارکت در حفاظت از میراث فرهنگی کشور با یگان حفاظت استان همکاری و همراهی داشته باشند و هرگونه اخبار و اطلاعات مکتسبه در خصوص حفاران غیرمجاز و اخبار مربوط به خرید و فروش فلزیاب‌ها و اشخاصی که قصد صدمه زدن به آثار تاریخی را دارند مساعدت لازم داشته و اطلاع رسانی کنند.

وی افزود: یکی از اهداف یگان حفاظت که در حال انجام و مورد استقبال نهادهای دولتی و غیر دولتی قرار دارد، اجتماعی کردن حفاظت از آثار بوده که اقدامات خوبی در جهت جلب مشارکت‌های عمومی در کشور انجام شده است. در این راستا با تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی در سطح استان با مشارکت دستگاه‌های دولتی و نهادهای مرتبط از جمله استانداری، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها، عوامل سپاه و بسیج، دانشجویان و تشکلهای مردم نهاد در راستای مأموریت‌های یگان گام‌های مؤثری در کاهش جرایم علیه میراث فرهنگی برداشته شده است.

خدامرادی در ادامه گفت: از جمله اقدامات مؤثر در حوزه حفاظت از آثار در استان تعامل خوب و سازنده با مقامات محترم قضائی استان و شهرستان‌ها و حمایت‌های خوب و بی دریغ این عزیزان از یگان حفاظت است. همچنین تشکیل جلسات متعدد با فرمانداران و انجمن‌ها و استفاده از ظرفیت‌های دهیاران و مردم فرهنگ دوست نیز در سطح استان انجام شده است. از دیگر اقدامات این یگان تعامل و همکاری نزدیک با فراجا در استان است که لازم است از زحمات پرسنل فراجا در سطح استان که همواره پرسنل یگان را در مأموریت‌ها و عملیات‌های مشترک در دستگیری حفاران غیر مجاز و حفاظت از آثار همراهی کرده‌اند تشکر و قدردانی کرد.

نحوه اطلاع رسانی مردم به یگان حفاظت میراث فرهنگی

وی ادامه داد: برابر قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵، قانونگذار جرایم علیه میراث فرهنگی را در عداد جرایم علیه امنیت عنوان کرده و طی مواد ۵۵۸ الی ۵۶۹ قانون مجازات اسلامی با متخلفین و متجاوزین به میراث فرهنگی برخورد لازم انجام خواهد شد.

خدامرادی افزود: لازم به ذکر است اشخاصی که قصد تجاوز به حوزه میراث‌فرهنگی کشور و اقدام به حفاری جهت استحصال اشیا تاریخی و فرهنگی و یا تخریب آثار را داشته باشند به حداکثر مجازات تعیین شده محکوم خواهند شد، لذا کلیه آثار فرهنگی و تاریخی و ابنیه و اماکن تحت حفاظت در رصد اطلاعاتی یگان حفاظت استان قرار دارد و در صورت مشاهده یا گزارش هرگونه تخلف در این حوزه با تعامل و همکاری فراجای استان با متخلفین برخورد خواهد شد. لذا از شهروندان فرهنگ دوست استان تقاضامندیم به محض مشاهده فرد یا افراد سودجو که اقدام به اعمال مجرمانه در این حوزه می‌کنند با شماره سامانه ۰۹۶۶ و یا تلفن شبانه روزی یگان حفاظت استان همدان به شماره ۳۲۵۲۸۰۳۰ و یا تلفن فرماندهی یگان حفاظت استان به شماره ۳۲۵۳۱۳۳۵ تماس گرفته و گزارشات خود را جهت پیگیری ارائه کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 940775